10.8 C
Brno
Pátek, 1 března, 2024

Ďalší veľký dodávateľ od januára zdražie, innogy navyšuje ceny plynu i elektriny

Ďalší veľký dodávateľ energií zdražie od prelomu roku cenníky elektriny a plynu pre maloodberateľov. Spoločnosť innogy Energie pristúpi rovnako ako ČEZ k zdraženiu dátumu 31. decembra. Celková ročná platba za dodávku plynu pre domácnosti a sa pri základnom produkte zvýši v priemere o 15 percent, pri dodávke elektriny je nárast 19 percent.

Dôvodom na úpravu cenníkov je dramatický rast cien oboch komodít na veľkoobchodných trhoch v tomto roku. Veľké časti zákazníkov však nové ceny netýkajú, innogy ponecháva v platnosti zmluvy s fixovanými cenami. V prípade elektriny má podľa vyjadrenia spoločnosti dlhodobú fixáciu ceny 90 percent zákazníkov, pri dodávkach zemného plynu cez 60 percent.

„Celý tento rok sme držali pre domácnosti stabilné ceny aj napriek tomu, že ceny na veľkoobchodných trhoch pri oboch komoditách narástli niekoľkonásobne. Zákazníci innogy ťažia z našej zodpovednej nákupnej stratégie, ktorá nám umožňuje zmierniť dopady dramatických výkyvov na veľkoobchodných trhoch. Aj vďaka tomu platby pri základných produktoch Standard narastú len o 15 percent pri plyne a 19 percent pri elektrine,“ povedal šéf skupiny innogy SR Tomáš Varcop.

Pre modelového zákazníka, ktorý na zemnom plyne iba varí, reprezentuje nový cenník innogy nárast mesačnej platby o 40 korún. Zákazník v byte si mesačne priplatí 180 korún a rodine v menšom rodinnom dome narastú mesačné náklady na ohrev teplej vody a vykurovanie plynom o 270 korún za mesiac. O 190 korún mesačne sa zvýši mesačná platba za elektrinu zákazníkom s najčastejšou distribučnou sadzbou D02; tá sa týka domácností, ktoré na elektrine varia, svietia a využívajú bežné elektrospotrebiče.

Miera zdraženia je miernejšia ako v prípade spoločnosti ČEZ Predaj, ktorá o raste cien informovala na začiatku novembra. Cena v súčte za dodanú megawatthodinu (samotná elektrina plus distribúcia) sa pri najbežnejšej tarife D02 podľa prepočtu Ekonomického denníka zvýši o 41 percent. V prípade domácností s elektrickým vykurovaním je pritom zdraženie až 75-percentné. Celková cena môže rásť o niečo miernejšie, bez zmeny by mala zostať zákonom zastropovaná výška príplatku na obnoviteľné zdroje energie.

Spoločnosť innogy Energie je najväčším dodávateľom zemného plynu v Česku, v októbri zásobovala 1,1 milióna vlastných odberných miest a ďalších zhruba 230 tisíc v režime dodávateľa poslednej inštancie. Postupne rastie na trhu s elektrickou energiou, kde je dnes na štvrtom mieste s počtom 486-tisíc odberných miest.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality