1.7 C
Brno
Sobota, 4 února, 2023

Nezaplatili ste pokutu? Od januára môžete prísť od „espézetku“

Opatrenie má pomôcť vo vymáhaní postihov predovšetkým od cudzincov.
Policajti, colníci a tiež obecní strážnici získajú od januára právo odobrať na mieste registračnú značku vozidla alebo nasadiť takzvanú topánočku autám vodičov s neuhradeným dlhom na pokutách za predchádzajúce dopravné priestupky. Zavedenie právomoci dnes potvrdil podpisom vládnej novely prezident Miloš Zeman. O jeho podpise informoval Hrad.

Policajti a colníci budú môcť podľa novely požadovať od vodiča uhradenie doposiaľ nesplatenej čiastky postihu v hotovosti alebo kartou. Ak vodič nedoplatok na mieste neuhradí, policajti alebo colníci mu nariadia, aby odstavil vozidlo na najbližšom vhodnom mieste. Tam z vozidla odoberú registračnú značku, alebo na bicykel nasadili topánočku. Následne informujú prevádzkovateľa automobilu.

Páka na cudzincov

Opatrenie má pomôcť vo vymáhaní postihov predovšetkým od cudzincov. Obdobná právomoc pre obecných strážnikov sa do novely dostala v Snemovni. Týka sa neuhradených pokút, ktoré evidujú obce za porušenie dopravných predpisov na svojom území. Podľa niektorých senátorov ju ale strážnici nebudú môcť reálne využiť a predlohu bude potrebné opraviť.

V súčasnosti vedie podľa ministerstva vnútra zlá vymáhateľnosť nedoplatkov za dopravné priestupky k tomu, že ľudia opakovane porušujú pravidlá cestnej premávky.

Vodiči kamiónov nedodržiavajú najmä takzvané sociálne predpisy, teda stanovenú dobu riadenia, bezpečnostné prestávky a odpočinok. Prevádzkovatelia potom poškodzujú cesty preťaženými autami a vodiči prekračujú povolenú rýchlosť.

Nesúvisiaci pozmeňujúci a doplňujúci návrh

Policajná novela upravuje tiež napríklad zásahy proti bezpilotným systémom, odňatiu veci a rušeniu prevádzky elektronických komunikácií. Snemovňa k predlohe pripojila vecne nesúvisiaci pozmeňujúci a doplňujúci návrh.

Najvyšší súd podľa neho bude môcť rozhodovať o sťažnostiach pre porušenie zákona na neverejnom zasadnutí aj v iných prípadoch než len vtedy, keď ich zamieta. Má to zefektívniť činnosť súdu.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality