Nemálo ľudí sa už stretlo so situáciou, že si po príchode k svojmu zaparkovanému autu všimli škrabanec či odpadnuté spätné zrkadlo. Ide o situáciu, ktorá nikoho nepoteší. Nie každý vinník nechá na prednom skle svoje telefónne číslo s ochotnou problém vyriešiť. Ako zistiť majiteľa auta?
Situácia sa mení, pokiaľ sa majiteľ auta dostane k ŠPZ vozidla, ktoré nehodu spôsobilo. Môže to byť napríklad za pomoci kamerového záznamu alebo svedka. Ako v tomto prípade postupovať ďalej? Je možné dopátrať sa na základe ŠPZ až k vinníkovi?
Ako zistiť majiteľa vozidla podľa ŠPZ?
Často sa človek stane obeťou alebo svedkom dopravnej nehody alebo priestupku, kedy páchateľ z miesta činu ujde. K dispozícii je však štátna poznávacia značka (ŠPZ), respektíve evidenčné číslo vozidla (EČV). Ako teda zistiť majiteľa podľa ŠPZ?
Aj keď možno väčšine napadne dopravný inšpektorát, práve tam sa k menu majiteľa vozidla dostať nedá. Dopravný inšpektorát nie je oprávnený poskytovať osobné údaje. Jediné, čo môže poskytnúť, sú informácie o vozidle samotnom.
Zistenie mena podľa ŠPZ je možné na polícii. Po nehode ju treba kontaktovať priamo na čísle 158. Polícia disponuje databázou všetkých prihlásených vozidiel na Slovensku. Dokáže vinníka na základe ŠPZ kontaktovať a zabezpečiť dôkazy.
V tomto prípade je však potrebné mať k dispozícii svedka a poskytnúť na neho kontakt. Polícia následne môže celú situáciu preveriť aj pomocou záznamov z mestských a priemyselných kamier z miesta nehody.
Ktoré PZP je najvýhodnejšie v prípade poškodenia?
Povinné zmluvné poistenie (PZP) patrí medzi nevyhnutnú výbavu akéhokoľvek motorového vozidla. PZP predstavuje poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Je tak účinnou ochranou poisteného v prípade vykonanej škody. Ako porovnať jednotlivé ponuky PZP?
Vynikajúcim nástrojom na dosiahnutie tej najlepšej ceny PZP je tzv. kalkulačka PZP, ktorá v priebehu krátkeho času zobrazí žiadateľovi to najlepšie možné riešenie v prehľadnej PZP tabuľke cien. Okrem ušetrených peňazí mu tak šetrí aj drahocenný čas.
Slovenský trh ponúka svojim klientom veľké množstvo výberu vo veci povinného zmluvného poistenia. Spravidla je povinnosťou motoristu uzatvoriť PZP, no jeho sumu neurčuje štát, ale motoristom vybraná poisťovňa. Medzi najpopulárnejšie poisťovne patria:
- Allianz
- AXA
- ČSOB
- Generali Slovensko
- Groupama
- KOOPERATIVA
- Union
- UNIQA
- Wüstenrot
Ide prevažne o komerčné poisťovne, ktoré poskytujú poistenie vozidla na základe osobitnej licencie.
Online pôžička bez telefonovania môže pomôcť uhradiť škodu
Online pôžičky sú formou finančnej pomoci, ktorá umožňuje dlžníkom požičať si peniaze cez internet. Predstavujú pohodlný a rýchly spôsob, ako sa v prípade potreby dostať k finančným prostriedkom. Tie možno použiť na rôzne účely, napríklad na úhradu škody pri poškodení cudzieho vozidla.
Pôžičky online bez telefonovania sa dajú získať napríklad v známej internetovej banke mBank. Medzi inými ponúka táto banka aj jednu z najvýhodnejších pôžičiek, ktorá sa dá vybaviť jednoducho aj cez mBank internet banking.
Aké výhody prináša mPôžička Plus od spoločnosti mBank?
- výška pôžičky od 350 € do 40 000 €
- doba splatnosti od 12 do 96 mesiacov
- úrok od 4,99 % p. a.
- bez poplatkov za uzavretie
- pôžička online a peniaze ihneď na účet
- osoba musí mať stály príjem
V súťaži Zlatá minca 2022 získala spoločnosť mBank 1. miesto v kategórii Spotrebné úvery.
Generálna plná moc – kto overuje podpis dokumentu?
Nikdy nie je príjemné, keď sa situácia s poškodením vozidla dostane až na súd. Reálne sa to však deje dosť často. Nie vždy sa však človek môže dostaviť k súdnemu pojednávaniu. V tom prípade mu pomôže generálna plná moc.
Generálna plná moc je právny dokument, ktorý dáva inej osobe právomoc konať v rôznych záležitostiach, ako je napríklad správa financií či prijímanie právnych rozhodnutí. Plná moc sa často využíva pri súdnych sporoch, kedy sa splnomocniteľ nemôže z konkrétnych príčin dostaviť na pojednávanie. Kto overuje generálnu plnú moc?
V niektorých záležitostiach je nevyhnutné, aby notár vykonal overenie podpisu či dokumentu. Okrem notára môže overovanie podpisov vykonávať okresný úrad a obec, podľa zákona č. 599/2001 Z. z. o osvedčovaní listín a podpisov na listinách okresnými úradmi a obcami.