1.7 C
Brno
Sobota, 4 února, 2023

Lionelum alebo vinyl? Ktorý typ podlahy si vybrať?

Podlaha je vo vašej domácnosti dôležitým prvkom, preto je dôležité dobré si vybrať. Na trhu nájdete rôzne typy podláh. Dnes sa bližšie pozrieme na materiál linoleum a vinyl.

Zloženie Linoleum je vyrobené z obnoviteľných materiálov. Bolo vynájdené v polovici 19. storočia, keď si istý Angličan všimol gumovú šupku stuhnutého ľanového oleja v plechovke s farbou. Okrem ľanového oleja obsahuje linoleum borovicovú kolofóniu, drevitú múčku, mletý korkový prach, minerálne plnivá a má podložku z plátna alebo pytloviny. Na vytvorenie farebných schém sa pridávajú farbivá a pigmenty. Linoleum sa predáva v listoch a dlaždiciach.

Vinylové podlahy sú vyrobené z vinylových dosiek, syntetického produktu získaného z ropy a iných chemikálií, plsti, sklených vlákien a farbív. Môže byť vyrobený v širokej škále povrchových úprav. Vinylový list sa dodáva vo veľkých kotúčoch, ale vinyl je dostupný v štvorcoch a doskách, ktoré pripomínajú dlaždice alebo tvrdé drevo. Známe sú tiež vinylové pásy.

Výhody

Linoleum bývalo voľbou len v komerčných priestoroch, ako sú nemocnice a školy, ale teraz zažíva oživenie ako zelená alternatíva k vinylu. Je nealergický a má prirodzené antibakteriálne vlastnosti (preto je populárny v nemocniciach). Je veľmi odolný voči poškriabaniu a opotrebovaniu a je zafarbený po celej dĺžke, nielen navrchu. Je tiež recyklovateľný a biologicky odbúrateľný. Jeho životnosť môže byť až trojnásobná oproti vinylu.

Vinylová podlaha je vodotesná a oveľa jednoduchšia na inštaláciu. Lacný vinyl sa preto stáva obľúbenou voľbou v domácnostiach. Jeho inštalácia je jednoduchšia v porovnaní s lionelum. Vinyl je tiež menej citlivý na rôzne čistiace prostriedky. Pretože ide o syntetický produkt, je dostupný v širokej škále povrchových úprav a štýlov. Vinyl tiež umožňuje inštaláciu výplne pod podlahu, vďaka čomu pomáha izolovať miestnosť.

Nevýhody

Linoleum je pomerne ťažké správne nainštalovať. Keďže nie je úplne vodotesné, zlá inštalácia môže viesť k prenikaniu vlhkosti a poškodeniu materiálu a podkladu, preto je vo všeobecnosti potrebná odborná inštalácia. Linoleum je tiež citlivejšie na čistiace prostriedky a pri použití nesprávneho typu sa môže poškodiť.

Životnosť vinylovej podlahy do značnej miery závisí od jej ochranného náteru. Po opotrebovaní nezostáva nič iné, ako vymeniť opotrebovanú podlahu. Ako syntetický materiál spotrebuje vinyl viac energie na výrobu a vedie k vzniku toxických vedľajších produktov a tiež spočiatku po inštalácii uvoľňuje malé množstvá prchavých organických chemikálií. Vinyl nie je biologicky odbúrateľný a je veľmi ťažké ho recyklovať.

Oba typy podláh majú svoje výhody aj nevýhody. Linoleum je vyrobené z prírodných produktov a vyžaduje si väčšiu údržbu, ale je šetrnejšie k životnému prostrediu ako vinylové podlahy. Linoleové podlahy sú dostupné v širokej škále farieb. Vinyl je na báze PVC, vydrží dlhšie a ľahšie sa inštaluje a udržiava.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality