10.8 C
Brno
Pátek, 1 března, 2024

Ako sa pripraviť na zisk vodičského preukazu

Chystáte sa na absolvovanie autoškoly? Čo vás čaká, na čo všetko sa pripraviť a ako zvládnuť jazdy aj testy s prehľadom?

Konanie už od sedemnástich

Už od roku 2012 je v slovenskej legislatíve zakotvené nariadenie, vďaka ktorému za volant môžu usadiť vodiči už po dovŕšení 17. roku veku. Avšak iba pod dohľadom ďalšej osoby v úlohe mentora.

To musí byť motorista s najmenej 10 rokov trvajúcou praxou v riadení vozidiel s vodičským oprávnením skupiny B. Rovnako tak výnimka podlieha schváleniu zákonného zástupcu mladého vodiča. Mentor musí byť ako spolujazdec tiež zapísaný v evidencii.

Pod týmto dozorom následne motorista jazdí až do dovŕšenia 18 rokov. Do autoškoly potom môže budúci uchádzač o vodičský preukaz nastúpiť už po dovŕšení 16. roku veku. Na to, aby tak mohol urobiť, potrebuje prihlášku, ale aj doklad o zdravotnej spôsobilosti.

Záujemca o získanie vodičského oprávnenia musí absolvovať jazdy a zvládnuť záverečné skúšky. V celkovom súčte tak trvá absolvovanie autoškoly približne 3 mesiace.

Akreditovaná autoškola, ale nie najlacnejšia

Pozor, autoškola by vždy mala byť akreditovaná. Nie je tiež vhodné voliť podľa najnižších cien, to často upozorňuje na neúmerné skracovanie lekcií. Čo značí, že získate menej priestoru na osvojenie patričných zručností. A to samozrejme rozhodne nie je cieľom výcviku. Škola by ďalej mala mať k dispozícii vlastné zázemie a primerane moderný vozový park.

Nevyberajte si ani za každú cenu najbližšieho prevádzkovateľa. Uchádzači mávajú tendencie sa vyhýbať rušnej prevádzke. Pokiaľ sa ale nenecháte odradiť a získate svoje vodičské oprávnenie v Žiline či inom väčšom meste, prekvapí vás neskôr v „ostrej“ prevádzke oveľa menej situácii, než keď si vypestujete návyk jazdenia po nie príliš frekventovaných okresných cestách.

Zásadný vplyv skúsenosti

Rovnako je vhodné si ujasniť, čo vlastne získaním vodičského preukazu skupiny B mladý motorista získa. S vodičským oprávnením tak môže riadiť aj vozidlá patriace do kategórie AM a tiež motocykle A1 s automatickou prevodovkou (väčšina skútrov do 125 cm3 a do 11 kW).

A čo môžete urobiť, akonáhle sa do kurzu skutočne prihlásite? Univerzálny návod, ako autoškolu zvládnuť, neexistuje. Vstupovať by budúci vodič za volant mal s dostatočnými teoretickými znalosťami a súčasne so zdravou kombináciou sebavedomia a pokory.

Na určité chyby má každý novopečený motorista nárok, skutočne dobrého vodiča totiž robí až prax. Akonáhle sa takzvane vyjazdíte, rad situácií pre vás bude zvládnuteľný takmer automaticky alebo znateľne ľahšie. Nestresujte sa tak zbytočne z drobných prešľapov pri záverečnej skúške.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality