-7.2 C
Brno
Úterý, 7 února, 2023

Barcelona bez Messiho v historickej kríze. Spasiteľom má byť legenda

Slávna Barcelona je v kríze, najväčšia za dlhé desaťročia. Klub je v biednej finančnej kondícii, opustil ho legendárny Lionel Messi av španielskej La Lige nestačí ani na priemerné tímy. Biednu situáciu stratou funkcie odniesol tréner Ronald Koeman. Teraz Katalánci všetky nádeje vkladajú do svojej niekdajšej megahviezdy: role kouča sa ujíma hviezdny stredopoliar Xavi.

Platilo to dlhé roky. Lionel Messi je najlepším hráčom na svete, Barcelona jedným z tých vôbec najlepších tímov. Tí pozornejší ale vedeli, že sláva katalánskeho klubu zďaleka nestojí a nepadá len s maličkým Argentínčanom. Len ťažko by mohol toľko žiariť, nebyť servisu, ktorí mu poskytovali geniálni spoluhráči.

Medzi nimi vyčnievali dvaja: Xavi a Iniesta. Nie nadarmo títo dvaja v rokoch 2011 a 2012 vždy dopĺňali nedostižnú dvojicu Messi a Cristiano Ronaldo vo finálnej trojčlennej nominácii na cenu pre najlepšieho futbalistu Európy. Bez svojich kľúčových stredopoliarov by Messi zďaleka toľko gólov nedal.

V roku 2019 zavesil legendárny stredopoliar Barcelony aj španielske reprezentácie Xavi kopačky na klinec a dal sa na dráhu trénera. Trochu prekvapivo sa vydal do Kataru, kde viedol miestny Al-Sádd. Teraz dostal prácu, o ktorej najskôr sníval už v dobách, keď ešte v slávnom drese sám kopal do lopty. Svoj milovaný klub, kde vo vrcholovom futbale prežil celý život, teraz preberá ako hlavný kouč.

Rozhodne ale nie v podmienkach, ktoré by si ešte pred pár rokmi predstavoval. Barcelona teraz nie je gigant a adept na víťazstvo v Lige majstrov, skôr klub, ktorý je každému na smiech. Mizerné prestupy, nákupy priemerných hráčov za premrštené ceny, aféry kontroverzných klubových šéfov a predovšetkým niečo, čo by si ešte pred dvoma rokmi nikto ani nepredstavil: odchod Lionela Messiho.

Geniálny spasiteľ
Barca je naďalej značkou z najslávnejších, futbalovo, ekonomicky aj spoločensky je ale teraz legendárny futbalový brand na kolenách. Xavi to má zmeniť, vrátiť legendu späť na vrchol. „Nebolo to zbohom, ale uvidíme sa čoskoro. Camp Nou navždy bude mojím domovom,“ odkázal majster sveta aj Európy v uvítacom videu.

„Vy ste moji fanúšikovia, moji ľudia. Klub, ktorý milujem zo všetkého najviac. A teraz sa vraciam domov. Čoskoro sa uvidíme, culés. Forca Barca,“ vítal sa emotívne nový tréner s nadšenými fanúšikmi. Láska neláska, tí budú ale od čerstvého lodivoda chcieť výsledky. Je pritom dosť jasné, ako k nim bude chcieť Xavi Hernández dôjsť. Kombinačnou hrou, ktorá je založená na držaní lopty. To, čo barcelonský odchovanec sám uznával ako hráč.

„Musíme zapracovať na hernej inteligencii hráčov. Všetko sa ale odvíja od trénerov. V dnešných tréningoch je šesťdesiat percent cvičení na fyzičku a štyridsať percent na rozvoj techniky. Inými slovami nula percent je venované vnímaniu a interpretácii hry,“ sťažoval sa, keď kariéru končil.

„Až sa stanem trénerom, chcem, aby môj tím mal balón. Kedy som na ihrisku pokojný? Keď môj tím je na lopte. A ako hovoril Cruyff, lopta je iba jedna. A mal pravdu. Keď ho mám, nepotrebujem brániť. Sú to tí druhí, čo za ním musia behať. A keď mi ho ukradnú, musím ho rýchlo získať späť. Lopta je to, čo hráča rozvíja.“


Pri výbere športového oblečenia je potrebné vyberať starostlivo. Na sportívnom portáli Sportli.sk vám poradíme.


- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality