1.7 C
Brno
Sobota, 4 února, 2023

Film Amadeus

Príbeh začína v roku 1823, kedy sa postarší Antonio Salieri pokúsi o samovraždu podrezaním hrdla a hlasno prosí o odpustenie za to, že v roku 1791 zabil Wolfganga Amadea Mozarta

Salieriho, ktorý je kvôli tomu umiestnený do blázinca, navštívi mladý kňaz, aby ho vyspovedal. Salier je mrzutý a bez záujmu, ale nakoniec sa ku kňazovi primkne a spustí dlhú „spoveď“ o svojom vzťahu s Mozartom.

Salieriho rozprávanie trvá celú noc aj nasledujúci deň. Mozart prichádza do Viedne so svojim mecenášom grófom Hieronymom von Colloredo, salzburským kniežaťom-arcibiskupom. Salieri 

Mozarta v arcibiskupskom paláci tajne pozoruje, ale nie sú riadne predstavení. Salieri vidia, že mimo javiska je Mozart neúctivý a oplznutý. Po prvýkrát spoznáva obrovský talent, ktorý sa prejavuje v Mozartových dielach pre dospelých.

Film končí vo chvíli, keď Salieri dokončí rozprávanie svojho príbehu viditeľne otrasenému mladému kňazovi.

Salieri dôjde k záveru, že Boh radšej Mozarta zabil, než aby Salierimu dovolil podieľať sa čo i len na štipke jeho slávy, a že je odsúdený byť „patrónom priemernosti“.

Zaujímajú Vás aj veci medzi nebom a zemou? Potom Vás pozývame na náš blog, kde o týchto veciach píšeme zaujímavé články. Ale aj o iných.

Napríklad móde, šperkoch, drahých kameňoch, prírode, slávnych ľuďoch, zvieratách či o tom čo pre nás majú pripravené hviezdy a mnoho ďalších.

Mrknite sa na naše články, kde sa napríklad dočítate o tajomstve horoskopu či aký je rozdiel medzi tým čo poznáme a tým čínskym, ktorý je iný ako náš štandardný. Alebo Vás nalákame citátmi o láske či živote?

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality