2.6 C
Brno
Pondělí, 27 března, 2023

Nielen nástroje, ale aj ochranné pomôcky. Čo všetko potrebujete na zváranie?

Ktorá zváračka je najlepšie pre vaše potreby? Čo by okrem tohto nástroja nemalo chýbať vo vašej výbave na zváranie? Aké ochranné pomôcky sú nutnosťou? Prečo sa pri väčších zváracích projektoch oplatí vlastniť dve uhlové brúsky? Aj to sa dozviete v článku o tom, čo všetko potrebujete na zváranie.

 Výbavu prispôsobte metóde zvárania

MMA, MIG/MAG, SAW, TIG. To sú skratky pre základné metódy zvárania. Každé z nich si vyžaduje iný typ zváračky a príslušenstva. Čo by ste o nich mali vedieť? Medzi najpoužívanejšie dve patrí MMA a MIG/MAG zváranie. MMA, alebo aj Manual Metal Arc, je v našich končinách známe tiež ako oblúkové zváranie obalené zváracou elektródou. Je cenovo dostupné, prináša voľnosť pri práci a tiež je spoľahlivé.

Skratky MIG/MAG znamenajú Metal Insert Gas/Metal Active Gas, ide teda o metódu zvárania, pri ktorej zvárate v ochrannej atmosfére. Hlavnými plusmi metódy MIG/MAG sú vysoká rýchlosť, jednoduchosť práce a jednoduchšie čistenie alebo nulové materiálne straty. Či už sa rozhodnete spájať kov metódou SAW, MMA, alebo MIG/MAG, vždy vyberajte zváračky a príslušenstvo podľa zvoleného typu.

 Aké ďalšie nástroje potrebujem pri zváraní

Pri práci s kovom oceníte tiež uhlovú brúsku prezývanú „karboška“. Na brúsenie i rezanie – tomu prispôsobte typy kotúčov. V prípade, že sa venujete zváraniu profesionálne, vo výbave by vám nemali chýbať dve karbošky – jedna s brúsnym a druhá s rezným kotúčom. Vďaka tomuto riešeniu nebudete musieť neustále vymieňať kotúče a ušetríte značné množstvo času.

 Pri zváraní by tiež nemalo chýbať hneď viacero magnetických uholníkov, ktoré vám pomôžu zváraný materiál uchytiť v požadovanej polohe. Vďaka nim dosiahnete vytúženú presnosť a budete mať na zváranie voľné obe ruky.

Ochranné pomôcky vhodné na zváranie

Vysoká teplota, intenzívne svetlo, iskry, letiace kúsky horúceho kovu. To všetko sú nástrahy, ktoré na vás čakajú počas zvárania. Vybrať si tak správne ochranné pomôcky je azda rovnako dôležité ako vybrať vhodnú metódu zvárania. Spoľahlivú ochranu očiam a tiež oblasti tváre poskytnú zváracie masky. Ideálnym riešením sú samostmievacie masky, ktoré dokážu automaticky zatmiť priezor najvhodnejším filtrom.

Ak máte zváračskú masku, ktorá netesní dokonalo, odporúčame nosiť pod ňu ešte priehľadné ochranné pracovné okuliare. Tie poslúžia nielen ako poistka počas zvárania, ale tiež vás budú chrániť, keď si dáte dole masku a budete upravovať zvar uhlovou brúskou.

 Samozrejmosťou je i blúza s dlhým rukávom a dlhé nohavice z nehorľavého materiálu alebo aspoň bavlny. Ich ochranu môžete zdvojnásobiť zváračskou koženou zásterou. A čo rukavice na zváranie? Kožené zváračské rukavice siahajúce až k predlaktiam poslúžia ako výborná ochrana pred iskrami. Ak si dáte na toto pozor, zváranie by malo byť pre vás bezpečné. 

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality