1.4 C
Brno
Sobota, 4 února, 2023

Ako sa delí zdochlina Bohemia Energy. ČEZ, E.ON, PRE a innogy skokovo navyšujú počty klientov

Rozloženie síl na českom energetickom trhu sa počas októbra výrazne premenilo. Hlavný podiel na tom má kolaps Bohemia Energy a jej dcérskych firiem. Za jediný mesiac zmenilo – väčšinou nedobrovoľne – dodávateľa elektriny skoro 642 tisíc zákazníkov, v prípade zemného plynu takmer 308 tisíc. Teraz sa hrá druhé kolo hry: o zákazníkov v režime dodávateľa poslednej inštancie.

Ako ukazujú nedávno zverejnené dáta správcu energetického trhu OTE, pozícia troch najväčších dodávateľov elektrickej energie v októbri výrazne posilnila. Práve k spoločnostiam ČEZ Predaj, E.ON Energia a Pražská energetika, ktoré zo zákona zohrávajú úlohu dodávateľa poslednej inštancie (DPI), totiž prešli stovky tisíc zákazníkov skrachovaných firiem.

Napríklad ČEZ Predaj skokovo vyrástol z počtu 2,4 na 2,8 milióna odberných miest v elektrickej sieti. Podobný skok je možné sledovať v spoločnosti E.ON Energie (z 1,1 na 1,275 milióna odberných miest) a Pražskej energetiky (zo 686 na 753 tisíc). Na masívnom prelive zákazníkov v menšej miere profitovali aj dvaja alternatívni dodávatelia – innogy Energie a MND.

Podobne je na tom trh so zemným plynom. Aj tu väčšinu padlých dodávateľov prevzali traja tradiční dodávatelia. Hlavne innogy Energie, ktorá sa rozrástla z 1,075 milióna na viac ako 1,3 milióna odberných miest. Pražská plynárenská si polepšila o 38,6 tisíc odberných miest a E.ON Energia o 15,5 tisíc. Tesne za ňou je najúspešnejší alternatívny dodávateľ plynu ČEZ Predaj s prírastkom 12,6 tisíc odberných miest. Významnejší nárast vykazuje aj MND a Yello.

Na trhu končia dodávatelia, ktorí nezvládajú skokový rast elektrickej energie a zemného plynu na veľkoobchodnom trhu. Ako prvý v septembri ukončil činnosť malý dodávateľ Eagle Energy. Skutočný otras nastal v polovici októbra, kedy to zabalila Bohemia Energy vrátane dcérskych firiem Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie. Krátko potom ukončili činnosť aj spoločnosti Kolibrík energie a Blue-Gas.

Zákazníci padlých firiem skončili v režime DPI s veľmi drahými dodávkami energií. Len malá časť z nich stihla podpísať zmluvu s novými dodávateľom do konca októbra. Prechod na bežné zmluvy nabral na tempe až počas novembra, a to nielen u troch najväčších dodávateľov elektriny či plynu. Zákazníkov z režimu DPI preťahujú aj ďalší dodávatelia, menovite napríklad Centropol Energy, EP Energy Trading či MND. Súčasne ČEZ loví nových klientov v plynárenstve a innogy v prípade elektriny.

Práve zverejnené dáta OTE ku koncu októbra sú síce pozoruhodné, ale nejde o konečný výsledok. Nové rozdelenie trhu s elektrickou energiou a zemným trhom tak budeme poznať až potom, čo si dodávatelia rozoberú zvyšné stovky tisíc zákazníkov v režime DPI. Tiež počet padlých dodávateľov energií nemusí byť konečný; k 16. novembru ukončila činnosť firma Ray Energy a ďalší dodávatelia môžu ešte na zozname pribudnúť.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality