Hneď na začiatku jari, teda na prelome marca a apríla, môžeme smelo začať pracovať na našom trávniku. Iste všetci chceme, aby sa čo najskôr „pozbieral“ z nepohody, ktorú prežíval po niekoľko chladných mesiacov. To, že trávnik opäť zelená znamená, že už začal odnožovať. Je preto dobré postarať sa o jeho koreňový systém, dodanie mu vzduchu aj živín.
Vertikutácia ako prvý krok k zdravému trávniku
Potom, čo sa roztopí sneh a je teplejšie počasie, je ideálne začať so starostlivosťou o trávnik. Prvým krokom je vertikutácia, čo znamená prerezanie, pri ktorom sa z trávnika odstráni plsť. Vďaka tomu obmedzíte výskyt buriny aj machov. Použiť môžete moderné prevzdušnovače, ktoré túto prácu dokonale zvládajú za krátky čas a vy si ušetríte prácu.
Vďaka vertikutácii zaistíte prístup vody, živín aj kyslíka ku koreňom. Trávnik akoby mohol lepšie dýchať a odnožovať. Chýbajúca vertikutácia môže mať za následok dusenie trávnika a zostávanie v ňom stariny. Na vertikutáciu je možné použiť aj hrable. Vždy ju vykonávame najskôr jedným smerom, po pár týždňoch druhým smerom kolmo dopadajúcim na smer prvý.
Preč s plesňou
Určite už ste videli alebo sami mali v trávniku pleseň snežnú. Je najzávažnejšou aj najrozšírenejšou chorobou trávnika u nás. Poznáte ju podľa škvŕn rôznych veľkostí, kedy je trávna mačina hrdzavá, nadzemná časť je odumretá a trávnik sa dá len ťažko liečiť. Objavuje sa celoročne a účinná je jedine prevencia.
Dosaďte novú trávu
Ak vám na trávniku zostanú holé miesta, určite budete chcieť, aby sa čo najskôr zazelenali. Zaobstarajte kvalitné trávne osivo s ohľadom na vaše nároky, čo sa záťaže trávnika týka. Vhodné je siahnuť po osivu s rýchlou klíčivosťou, aby boli holé miesta čo najrýchlejšie zelené. Trávne semeno ale aj hnojivo vám pomôže rýchlo a rovnomerne rozmiestniť rozmetač.
Pohnojte trávnik správnym hnojivom
Vyživiť trávnik je rovnako dôležité, ako dodávať živiny napr. kvetinám pre ich bohatý a hojný kvet. Vyberte kvalitné prírodné hnojivá, ktoré na rozdiel od chemických hnojív nezasoľujú pôdu. Naopak obohacujú pôdu a tvoria dôležitý humus v pôde. V hnojive by mali byť ideálne živiny, ako sú draslík, dusík a fosfor. Ešte o stupeň vyššie sú potom hnojivá s obsahom horčíka, ktorý ovplyvňuje farbu a vzhľad trávnika.
Akonáhle bude trávnik vyrastený, skráťte ho. Pri prvom kosení by kosačka nemala byť nastavená na príliš radikálne skrátenie trávy.